Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
SİYASET (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 28.05.2021 - 12:44, Güncelleme: 28.05.2021 - 12:44

Rize'de Bazı Siyasi Partilerden Çay Sezonu ile İlgili Ortak Açıklama

 

Rize'de Bazı Siyasi Partilerden Çay Sezonu ile İlgili Ortak Açıklama

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde yapılan ortak açıklamaya CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Demokrat Parti İl Başkanı Hikmet Çelik, Saadet Partisi İl Başkanı Muhammet Kaçar ve Deva Partisi İl Başkanvekili Aydın Taşer ile bazı parti yöneticileri katıldı.
Grup adına açıklamayı okuyan CHP Merkez İlçe Kadın Kolu Başkanı Berrin Piyadeoğlu, şunları kaydetti: “Değerli hemşerilerimiz; 2021 yılı yaş çay kampanya sezonu yine hayal kırıklığı ile açıldı. Sezon başında açıklanan dekar başına 600 kilogramlık kota ve kontenjan kısa bir süre içerisinde kontenjanın 15 kiloya kadar inmesiyle üreticinin sevinci kısa bir sürede kursağında bırakılmıştır. ÇAYKUR’un kampanya sezonunun hemen başında 15 kilo kontenjan uygulaması anlaşılır değildir. 4 lira olarak açıklanan çay fiyatının özel sektörde 2.80’lere kadar inmesi kabul edilebilir değildir. Üstelik özellikle yüksek kesimlerde henüz yoğun bir şekilde çay toplanmaya başlanmamıştır. Buna rağmen uygulanan bu kontenjanla, müstahsillerimizin emeklerinin karşılıklarını almaları mümkün değildir. Üreticilerimiz bilerek özel sektöre yok pahasına mahkum bırakılmaktadır. Oluşturulan bu sağlıksız ortam çay müstahsili olduğu kadar ufak sermayelerle fabrika işleten işletme sahiplerini de kötü etkilemektedir. Hükümetin sadece yüksek sermayeli fabrika sahiplerini destekleyen politikaları ile küçük sermayeli fabrikalar adeta fason üretim merkezleri haline gelmiştir.  Bütün bu olumsuzlukları gidermenin yolu bellidir. Yıllardır tartışılmasına rağmen hükümet tarafından bilerek buzdolabında bekletilen yaş çay kanunu bir an önce çıkarılmalıdır. Bu yolla taban fiyatın altında yaş çay alımının önüne geçilmelidir. Çıkarılacak bu kanunla ÇAYKUR’un daha verimli hale gelmesi ve organizasyon kabiliyetinin arttırılması sağlanacaktır. Çıkarılacak çay kanunu ile kontenjan sorunu giderilebilecektir. Çay Kanunu’yla müstahsillerin sorunları çözüme kavuşturulacağı gibi ufak sermayeli fabrika sahipleri de desteklenerek onların da mağduriyetleri giderilmiş olacaktır. Müstahsilimiz kazanacak, çayımız da sanayisi ile birlikte yüksek değer bulacaktır. Yani özetle sorunlar belli olduğu gibi çözümleri de mevcuttur. Çay sorunu kesinlikle çözümsüz değildir. Sadece sorunları çözecek siyasi bir irade aranmaktadır. Vatandaşlarımızın talebi çay sektöründeki sıkıntılara karşı yetkililerin yıllardır tıkadıkları kulaklarını Rizeli hemşerilerimizin sesine açmaları ve mağduriyetlerinin giderilmesidir.  Büyük Rizeli Ekrem Orhon’un meşhur sözüyle sesleniyoruz ‘’Rize senden Rize için elinden geleni yapmanı bekler.’’  Bizler Siyasi Parti Rize İl Başkanları ve aynı zamanda da birer çay müstahsili olarak, siyasal farklılıklarımızı bir yana bırakıp, Rize için Çayımız için buradayız. Çayımız her şeyden önemli ve siyaset üstüdür. İktidarıyla muhalefetiyle bir olalım. Rize için gereğini yapalım diyoruz.”                 Aydın Taşer                        Ayşegül Akyıldız Özyanık                 Eyüp Demir    Deva Partisi İl Başkan Vekili         İYİ Parti Rize İl Başkanı              Doğru Parti Rize İl Başkanı        Muhammet Kaçar                                  Saltuk Deniz                Hamit Çelik  Saadet Partisi İl Başkanı                       CHP Rize İl Başkanı      Demokrat Parti Rize İl Başkanı 
ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde yapılan ortak açıklamaya CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Demokrat Parti İl Başkanı Hikmet Çelik, Saadet Partisi İl Başkanı Muhammet Kaçar ve Deva Partisi İl Başkanvekili Aydın Taşer ile bazı parti yöneticileri katıldı.

Grup adına açıklamayı okuyan CHP Merkez İlçe Kadın Kolu Başkanı Berrin Piyadeoğlu, şunları kaydetti:
“Değerli hemşerilerimiz; 2021 yılı yaş çay kampanya sezonu yine hayal kırıklığı ile açıldı. Sezon başında açıklanan dekar başına 600 kilogramlık kota ve kontenjan kısa bir süre içerisinde kontenjanın 15 kiloya kadar inmesiyle üreticinin sevinci kısa bir sürede kursağında bırakılmıştır. ÇAYKUR’un kampanya sezonunun hemen başında 15 kilo kontenjan uygulaması anlaşılır değildir. 4 lira olarak açıklanan çay fiyatının özel sektörde 2.80’lere kadar inmesi kabul edilebilir değildir. Üstelik özellikle yüksek kesimlerde henüz yoğun bir şekilde çay toplanmaya başlanmamıştır. Buna rağmen uygulanan bu kontenjanla, müstahsillerimizin emeklerinin karşılıklarını almaları mümkün değildir. Üreticilerimiz bilerek özel sektöre yok pahasına mahkum bırakılmaktadır. Oluşturulan bu sağlıksız ortam çay müstahsili olduğu kadar ufak sermayelerle fabrika işleten işletme sahiplerini de kötü etkilemektedir. Hükümetin sadece yüksek sermayeli fabrika sahiplerini destekleyen politikaları ile küçük sermayeli fabrikalar adeta fason üretim merkezleri haline gelmiştir. 
Bütün bu olumsuzlukları gidermenin yolu bellidir. Yıllardır tartışılmasına rağmen hükümet tarafından bilerek buzdolabında bekletilen yaş çay kanunu bir an önce çıkarılmalıdır. Bu yolla taban fiyatın altında yaş çay alımının önüne geçilmelidir. Çıkarılacak bu kanunla ÇAYKUR’un daha verimli hale gelmesi ve organizasyon kabiliyetinin arttırılması sağlanacaktır. Çıkarılacak çay kanunu ile kontenjan sorunu giderilebilecektir. Çay Kanunu’yla müstahsillerin sorunları çözüme kavuşturulacağı gibi ufak sermayeli fabrika sahipleri de desteklenerek onların da mağduriyetleri giderilmiş olacaktır. Müstahsilimiz kazanacak, çayımız da sanayisi ile birlikte yüksek değer bulacaktır. Yani özetle sorunlar belli olduğu gibi çözümleri de mevcuttur. Çay sorunu kesinlikle çözümsüz değildir. Sadece sorunları çözecek siyasi bir irade aranmaktadır. Vatandaşlarımızın talebi çay sektöründeki sıkıntılara karşı yetkililerin yıllardır tıkadıkları kulaklarını Rizeli hemşerilerimizin sesine açmaları ve mağduriyetlerinin giderilmesidir. 
Büyük Rizeli Ekrem Orhon’un meşhur sözüyle sesleniyoruz ‘’Rize senden Rize için elinden geleni yapmanı bekler.’’ 
Bizler Siyasi Parti Rize İl Başkanları ve aynı zamanda da birer çay müstahsili olarak, siyasal farklılıklarımızı bir yana bırakıp, Rize için Çayımız için buradayız. Çayımız her şeyden önemli ve siyaset üstüdür. İktidarıyla muhalefetiyle bir olalım. Rize için gereğini yapalım diyoruz.”  
              Aydın Taşer                        Ayşegül Akyıldız Özyanık                 Eyüp Demir 
  Deva Partisi İl Başkan Vekili         İYİ Parti Rize İl Başkanı              Doğru Parti Rize İl Başkanı 
 
    Muhammet Kaçar                                  Saltuk Deniz                Hamit Çelik 
Saadet Partisi İl Başkanı                       CHP Rize İl Başkanı      Demokrat Parti Rize İl Başkanı 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberguven.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.