YURT VE DÜNYA:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Gürcistan'a seyahat edecek vatandaşlara uyarı
Rize İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Batum Başkonsolosluğu ile görüşüldüğü belirtilerek, vatandaşlara seyahatlerinde bazı tavsiyeler verdi.

Vatandaşların Gürcistan seyahatlerinde mutlaka pasaport ya da kimlik bulundurması gerektiği vurgulanarak, bunların yanı sıra ikinci bir resimli kimlik belgesinin faydalı olacağı belirtildi.

Gürcistan'da son zamanlarda Türk vatandaşlarının mağdur olduğu yönünde haberlerin basında yer aldığı anımsatılarak, şu ifadelere yer verildi:
''Kimseden emanet paket veya eşya kesinlikle kabul etmeyiniz. Aracınıza tanımadığınız kişileri almayınız. Aracınızda kesinlikle ateşli silah ve mermi bulundurmayınız. Aracınız adınıza kayıtlı değil ise yanınızda Gürcistan'ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış araç kullanma vekaletinin İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurunuz. Pasaportunuzda, Gürcistan toprağı olan Abhazya'ya deniz yoluyla, başka ülkeler üzerinden seyahat ettiğinizi gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan'a girişinizde para veya hapis cezasına çarptırılabileceğinizi dikkate alınız.''

Bir kişinin yanında 30 bin lari veya üzerinde Türk lirası veya döviz bulundurması halinde gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak beyan etmesi gerektiği belirtilerek, beyan edilmeyen nakit paraya el konulacağı kaydedildi.

Açıklamada, et ve süt ürünlerinin Gürcistan'a sokulmasının yasak olduğu, araçla seyahat eden yolcuların ayda bir defaya mahsus olmak üzere toplam 500 lari değerinde ticari mahiyet taşımayan eşyayı beraberinde götürebileceği, gümrük memurlarının talimatlarını yerine getirmeyen veya itiraz eden yolculara bin lari para cezası uygulanacağı ifade edildi.

Alınan tedbirlere rağmen sorun yaşayan vatandaşların Batum Başkonsolosluğuna başvuruda bulunmaları kaydedildi.  
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner120
banner13

Şiddetsiz Toplum Derneğinden AA'ya Ödül
Anadolu Ajansı (AA), Şiddetsiz Toplum Derneği tarafından, toplumsal ve bireysel şiddetin önlenmesine yönelik...

Haberi Oku