YURT VE DÜNYA:
Gürcistan'a nüfus cüzdanı ile seyahat
 
Rize İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığının 7 Aralık 2011 tarih ve 2011/69 numaralı genelgesine istinaden Türkiye Hükümeti ve Gürcistan Hükümeti arasında imzalanan Protokol ile iki ülke vatandaşlarının birbirlerinin ülkelerine kimlik kartı ile seyahatine imkan tanındığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:
''Her iki ülke vatandaşının her girişte 90 günü aşmayan süre için diğer akit tarafın ülkesine vizesiz olarak girme ve ülkesinde kalma imkanı sağlanmaktadır. 10 Aralık 2011 tarihinde bu uygulamaya başlanacak. Türk ve Gürcistan vatandaşları için kimlik kartı, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün (ICAO) standartlarına uygun makinede okunabilir olacaktır. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün standartlarına uygun kimliğe geçene kadar mevcut kimlikler kullanılabilecektir. İki ülke vatandaşlarının kimlikle seyahatleri yalnızca Türkiye ve Gürcistan arasında mümkün olacak, üçüncü ülkelere seyahat için pasaportlar kullanılacaktır.''

Kimlikle geçişlerin sadece turistik seyahatler için geçerli olacağı vurgulanan açıklamada, şunlar belirtildi:
''Sarp Sınır Kapısı'nda iki dilde düzenlenen 'giriş-çıkış formu' üzerine giriş-çıkış damgası tatbik edilerek Türk ve Gürcistan vatandaşlarına verilecek. Her iki ülke vatandaşları bu belgeleri Türkiye'de ve Gürcistan'da bulundukları süre içerisinde beraberinde taşıyacak ve giriş-çıkışlarda kimlik kartları (nüfus cüzdanı) ile birlikte görevlilere ibraz edecekler.''

Pasaportsuz geçişlerden ücret alınmayacak

Artvin Valisi Necmettin Kalkan, 10 Aralık'ta Sarp'tan başlayacak olan Türkiye-Gürcistan arası pasaportsuz geçiş projesine ilişkin detayları anlattı.

Pasaportsuz geçiş ile ilgili olarak makamında düzenlediği basın toplantısında bilgi veren Vali Necmettin Kalkan, Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye ile Gürcistan arası karşılıklı olarak pasaportsuz geçişin 10 Aralık günü başlayacağını ve Sarp Sınır Kapısı’nda hazırlanacak büro ile geçişlerde yığılmanın önüne geçilmeye çalışılacağını söyledi.

Pasaportsuz geçiş ile ilgili bilgi veren Vali Necmettin Kalkan “Sarp Sınır Kapısı’nda 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gürcistan Hükümeti arasındaki 4 Nisan 1996 Tarihli Vize Kolaylığı Anlaşması’na Yapılacak Olan Eklemeler ve Değişiklikler Hakkında Protokol’ 10.10.2011 tarih ve 2011/2333 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla onaylanarak, 22.10.2011 tarih ve 28092 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu protokol, iki ülke vatandaşlarının birbirilerinin ülkelerine kimlik kartıyla seyahatine imkan tanımakta ve her iki ülke vatandaşlarının her girişte 90 günü aşmayan süre için Gürcistan'a vizesiz olarak girme ve ülkesinde kalma imkanı sağlamaktadır. Söz konusu Protokol'ün 4. maddesi uyarınca kimlikle geçiş uygulaması 10 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe girecektir” dedi.

Vali Necmettin Kalkan, Türkiye ile Gürcistan vatandaşlarının kimlik kartlarıyla seyahatlerine ilişkin hususları şu şekilde özetledi: “Türk vatandaşları Gürcistan'a, Gürcistan vatandaşları da Türkiye'ye kimlik kartlarıyla seyahat edebileceklerdir. Türkiye ile Gürcistan arasında mevcut vize rejimine göre, iki ülke vatandaşları her girişte 90 günü aşmayan turistik amaçlı seyahatleri için Gürcistan'a vizesiz olarak girecek ve bu süre bitmesinden önce çıkış yapacaktır. İki ülke vatandaşlarının kimlik kartlarıyla seyahatleri, yalnızca Türkiye ile Gürcistan arasında mümkün olacak ve üçüncü ülkelere seyahatler için geçerli ulusal pasaportlarını kullanacaklardır. Türkiye veya Gürcistan'da herhangi bir sebeple 90 günden fazla ikamet etmek isteyenler ile turistik amacın dışında seyahat edecekler ülkeye giriş-çıkışlar, seyahatleri ve ülkede kalışları esnasında geçerli pasaport kullanmakla yükümlüdürler. Bir örneği basın mensuplarına dağıtılan iki dilli ‘Giriş-Çıkış Formu’ üzerine giriş-çıkış damgaları tatbik edilerek Türk ve Gürcistan vatandaşlarına verilecektir. Her iki ülke vatandaşları bu belgeleri Türkiye'de ve Gürcistan'da bulundukları süre içerisinde beraberinde taşıyacaklar ve giriş-çıkışlar sırasında kimlik kartlarıyla birlikte hudut kapısındaki görevlilere ibraz edeceklerdir. Sarp Sınır Kapısı Mülki İdare Amirliği’nde formların doldurulması için bir büro oluşturularak, bürodaki görevlilerce formların doldurulmasına yardımcı olunacaktır. Oluşabilecek sıranın önüne geçmek ve yığılmaları engellemek için bu büronun kurulmasına dayalı gerekli çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Bu büroda oluşacak masraflar için çok sembolik bir ücret alınabilir. Amaç burada geçiş yapanların işlemlerini en hızlı şekilde gerçekleştirmektir.”

GEÇİŞLERDE BEDEL ALINMAYACAK
Artvin Valisi Necmettin Kalkan yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının da sorularını cevapladı. Vali Kalkan, kendisine gelen yönetmelikler ve protokol örneklerinde ve de aldığı duyumlarda geçişlere ilişkin herhangi bir bedelin alınmayacağını ifade etti.

Kendisine ulaşan ücret alınacağına dayalı bir bilgi olmadığına değinen Vali Kalkan, her iki ülke arasında protokol ile belirlenmiş bir bedel bulunmadığına dikkat çekerek bu yönde çıkan söylentilerin herhangi bir belgeye yada kanuna dayanmadığını vurguladı.

Vali Necmettin Kalkan, basın mensuplarının, kimlikle geçenlerin araçları ile geçiş yapıp yapamayacaklarına ilişkin sorusu üzerine ise “Sınır kapıları sadece bir bakanlığı ilgilendiren konu değildir. Birçok bakanlığı ilgilendiren bir konu olduğu için henüz bu yönde bir çalışma yapılmadığı bilgisine sahibim. Araçla geçiş ile ilgili olarak ilgili bakanlıklar çalışmaktadır. Araçla geçenler için henüz bir düzenleme bulunmamaktadır. Bizim önceliğimiz turistlik gezi maksatlı yaya geçişi idi. Bu gerçekleşmiştir. Tabi ki araçla geçişte önemli bir konudur. Bu konuya ilişkin çalışmaların yapılabileceği ilgili bakanlıklar tarafından resmi ağızdan ifade edilmemiştir. Konuya ilişkin bir düzenleme yapılır ise bu konuya ilişkinde açıklama yapacağız” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Karakoyunlular Federasyonu’ndan İsrail'i...
Karakoyunlular Federasyonu Genel Başkanı Engin Önkibar, İsrail'i kınama mesajı yayınladı.

Haberi Oku