SİYASET:
Bakanlardan Eroğlu ile Bak, Rize'ye Geldi
Bakan Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Rize Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret etti.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret etti. Bakan Eroğlu, "Buradaki bütün tahkimatlar ve dere ıslahları estetik olacak. Köprüler kesinlikle estetik ve zarif yapacağız." derken, Bakan Osman Aşkın Bak ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Rize'ye yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür etti.Ziyaretin ardından kentte bugün yapılacak olan toplu temel atma töreniyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en kalbi selam ve sevgilerini ilettiğini söyledi.

Rize'de bugün 16 tesisin temelinin atılacağını ve toplam maliyetinin 207 milyon lirayı bulduğuna işaret eden Eroğlu, bunların talep edilen acil yatırımlardan oluştuğunu, bir kısmının ihalesinin yapıldığını, bir kısmının da inşaat çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün bütün dereleri bu kapsamda islah ettiğine değinen Eroğlu, "Hatta biz başka yerde köprü yapmıyoruz. Burada yaklaşık 10 köprü, 20 tane de menfez inşa edeceğiz. Dolayısıyla bu konuda da destek veriyoruz. DSİ dışında da Orman Genel Müdürlüğü burada orman köylülerine gelir getirici fidanlar dikerek en yakın köydeki vatandaşlara taksim ediyor. 3 yıllık bakımı ve bütün masrafları bize, geliri 49 yıl vatandaşlara olmak üzere ORKÖY kredisi vereceğiz. Bunun dışında bal ormanları, yeni orman yolları, sanat yapısı ve üst yapı gibi Orman Genel Müdürlüğü yapıyor." dedi.Bakan Eroğlu, Rize'de şehir merkezinin yanı sıra 3 ilçe, 10 mahalle ve 17 köyde yaklaşık bin 680 dekar arazinin bu çalışmalarla taşkınlardan korunacağına işaret eden Eroğlu, ayrıca şehre Trabzon'daki gibi bir Uzungöl kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Eroğlu, şöyle devam etti: "Uygulama ve master planı hazır, bunları hayata geçireceğiz. Geçen gelişimizde Cumhurbaşkanımız burada bir tabiat parkı yapılmasını söylemişti ve başladık. İki kısıma ayırdık ve birinci kısım bitti. Birinci kısımda eksikler var onları göreceğiz. İkinci kısımda da bir çalışma yaparak Rize Belediyemiz tarafından işletilecek. Hakikaten muhteşem bir manzara ve Rize'nin de böyle bir alana ihtiyacı var."

Geçen yıl kentte düzenlenen ulusal taşkın koruma sempozyumunun çok faydalı olduğunu vurgulayan Eroğlu, "Taşkınları önlemek için derelerin üst bölümlerinde çalışma yapılım diye başladık. Rize'de özellikle yüksek havza tedbirlerini tersip bendleri, ağaçlandırma gibi önlemleri üç tane birim yapacak. Bunun ilk uygulamasını da burada yapıyoruz. Allah nasip ederse bugün temeli atılacak. Bu çok önemli bir adım." ifadesini kullandı.Çalışmalara sıkı kontrol

Rize'de geçen yıl 56 tane müjde verdiklerini ve bugün bu sayının 70'e çıktığını belirten Eroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Toplam 70 müjde ve 513 milyon liralık müjde vermişiz. Peki diyeceksiniz ki daha önce verdiğin müjdelerin kaçı tamamlandı? Şuanda 30 tanesi tamamlandı. Geri kalanları devam ediyor ve bitmek üzere. Kalanlarının da tamamlanması için arkadaşlara talimat verdik. Rize için herhangi bir ödenek sıkıntımız yoktur. Buradaki bütün tahkimatlar ve dere ıslahları estetik olacak. Köprüler kesinlikle estetik ve zarif yapacağız. Bunları gerekirse valilik ve belediyenin internet sitesinde köprü tipleri yayınlanacak ve vatandaş hangisi beğeniliyorsa seçecek. Bunların bir kaçını sayın Cumhurbaşkanımıza gösterdim ve kendileri kemerli olan köprüleri beğendi, düz ve kutu gibi olanları da beğenmedi. Rize, Türkiye'nin incisi ve muhteşem güzellikleri olan bir şehrimiz, dünya liderimiz Cumhurbaşkanımızın memleketi. Buraya yapılan herşeyi önce kendiniz beğeneceksiniz. Açık söyleyeyim beğenmediğim şeyi bizzat kontrol edip, yıktırıp yeniden yaptıracağım. Bunu da özellikle vurgulamak istiyorum.

"Ormanlık alan artık gelir getirecek"

Bakan Eroğlu, orman teşkilatının gelir getirici çalışmalara imza atacağı bilgisini paylaşarak, bu konuda bir eylem projesi hazırlanacağını bildirdi.

Mahallelere yakın ormanlık alanların artık gelir getireceğini aktaran Eroğlu, "Gerekirse kızılağacı keseceğiz onun yerine bal ormanı kuracağız. Kestane mi ister, çiçek balı mı ona göre. Veyahut gelir getirici ceviz, badem... Burada likapa çok önemli. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile likapa yani mavi yemişle ilgili seferberlik başlattık. Bu kanser için bir ilaç. Bunun gibi vatandaşın istediği gelir getirici türleri orada dikeceğiz. Hem araziyi koruyacağız hem de vatandaş oradan gelirinden istifade edeccek. Böyle bir seferberlik için Orman Genel Müdürümüze ve Orman Bölge Müdürlüğümüze talimat verdim. Bunu da bir ay içerisinde hazırlayacaklar. Bu da önemli bir müjde." diye konuştu.

"Meteoroljide çok ileri bir teknoloji kurduk"

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce akıllı telefonlarda kullanılması için bir uygulama hayata geçirildiği belirten Eroğlu, uydu görüntüleri, yağışlar ve sıcaklıklar gibi çok sayıda bilginin buradan anlık olarak insanlara ulaştırıldığını söyledi.

Uygulamayı basın mensuplarının kullanıp kullanmadığını da soran Eroğlu, "Bütün ikazlar, yağışlar ve sıcaklıklar herşeyi görmek mümkün. Ben şuanda hava durumuyla ilgili bilgi vereyim. Rize'de yüzde 95 nem bir miktar yağış var. Pazartesi yağış var, salı günü bulutlu. Alarm sistemi burada mevcut. Sizlerden ricam herkeste akıllı telefon var. Bunu lütfen yüklesinler. Biz bir alarm durumunda bütün kurum ve kuruluşları ikaz ediyoruz. Önceki gün Arhavi ve Artvin için yaptık. Böyle bir teknoloji dünyada 6 ülkede var. Bunlardan birisi de biziz." ifadesini kullandı.

Uygulamanın yüklenmesi konusunda Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş'e bazı talimatlar veren Eroğlu, "İsmail bey gittiğim yerde kusura bakmayın eğer buradaki insanların yüzde 95'i yüklememiş olursa sorumlu Meteoroloji Şube Müdürüdür. Bu teknoloji kurmak için benden dünyanın en süper bilgisayarını istemedin mi? Para verdik mi? Aldın mı? O zaman bunu niye kullanmıyoruz? Burada yüklü olan kaç kişi var arkadaşlar?" diye konuştu.

Bakan Eroğlu, bu uygulamanın hayata geçirilmesiyle ilgili bir de hatırasını paylaşarak, şunları kaydetti: "Dünyada tahminlerde ilk altıya giriyoruz. Süper bilgisiyar var. Hatta ben almayacaktım bir hatıramı anlatayım. Teknik üniversitede doçent iken çok ileri bir bilgisayar alacaktım. Rektör 'ne gerek var?' diye söylemiş. Bende bunu klavyesi hariç ekranı görüntüleme cihazı, sistem ünitesi dedim ve rektör bilgisayar olduğunu anlamadı. Fakat klavye gelince fatura kesecekler rektör dekanı çağırmış ve 'Veysel hoca kapıdan sokamadığı bilgisayarı bacadan soktu' demiş. Bana da süper bilgisayar için gelindiğinde içimden 'ne gerek var?' dedim sonra aklıma o geldi ve getir dedim."Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Rize'ye yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür etti.

Bakan Bak, Rize'nin geçmişte dere ıslahları ve taşkın korumayla alakalı önemli problemleri olduğuna işaret ederek, Orman ve Su İşleri Bakanlığının bunları adım adım giderdiğini söyledi.

Bakan Bak, şunları kaydetti: "Bu zamana kadar size bağlı genel müdürlüklerin yaptığı yatırımlarla beraber Rizemize güzel bir ortam ve gelecek hazırlıyorsunuz. Biz her yağmur yağdığında yerel yöneticiler ve ilin yöneticileri dikkatlerimizi artırıyoruz. Özellikle mevsimlerin değişmesi nedeniyle meydana gelen yağışlar etkili oluyor. Ama sizlerin planlaması ve yaptığı değerlendirmelerle bunları aşıyoruz. Her gelişinizde burayla ilgili bir özen gösteriyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanımıza Rize'de programımızın olduğunu söyledim. Kendisi de vatandaşlarımıza özellikle selamlarını iletti. Buradaki konuları takip ediyor. Sahada olacağız ve bizim arzumuz bu işlerin süratli bir şekilde tamamlanması. Arzumuz bu derelerin turizme ve bölgenin doğasına güzellikler katması. Sel felaketi ya da baskınlar ile oluşacak olumsuz görüntülerden uzaklaşmasını istiyoruz. İnsanlarımızın hayatları çok önemli." şeklinde konuştu.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize'de toplu temel atma törenine katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen DSİ tesisleri toplu temel atma ile orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı törenine katıldı.

Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Rize'ye daha önceden bir sel ya da taşkından sonra geldiklerini belirterek, "Ama bu sefer Allah'a şükür sel baskını olmadan geldik, daha da sık geleceğiz. Rizelileri gönülden seviyoruz" ifadesini kullandı.

Kente her gelişlerinde mutlaka heybelerinin dolu olduğunu anlatan Eroğlu, geçen yıldan bugüne kadar toplamda 70 müjdeyi Rizeliler ile paylaştıklarını bildirdi.Rize için ne söz verildiyse yerine getirildiğini vurgulayan Bakan Eroğlu, "Biz Rize'yi gerçekten çok seviyoruz, ne yapılsa azdır. Kendimizi buranın hizmetkarı olarak görüyoruz. Buraya gelirken temel atma merasimi için geldik. Daha önce bizden talep edilen bütün tesisleri ihale ettik ve bugün temel atıyoruz. Biraz sonra da iki tane dere çok önemli bunlarla ilgili taahhütname alacağız." diye konuştu.Bakan Eroğlu, hükümet olarak zamanla yarıştıklarına işaret ederek, şöyle devam etti: "Rize için özel bir şube müdürlüğü kurdum ve 10 tane köprü, 20 menfez son derece estetik yapılacak. DSİ burada temel atması dışında 2 tane Orman Teşkilatlarının, 1 tane de Milli Parkların projesi var."

Rize'nin güzellikleri açısından muhteşem olmasına karşın yeterince tanıtılamadığına değinen Bakan Eroğlu, şehri doğa turizmi açısından dünyaya tanıtmak için çalışacaklarını vurguladı.Burada bir marka oluşturalım, dünya çapında olsun

Rize'ye daha önce yaptığı ziyaretlerde Anzer balının gündeme geldiğini hatırlatan Bakan Eroğlu, o dönemlerde bal ormanı kurulması talimatı verdiğini söyledi.

Bakan Eroğlu, arıcılara tam destek verildiğini, bu nedenle de Dünya Arıcılık Kongresi'nin önümüzdeki hafta İstanbul'da düzenleneceğini belirterek, şunları kaydetti: "Biz bütün Rizelilere imkanım yok diyorsa arkadaş para bizden, yüzde 20'si bizden. Cumhurbaşkanımız faizi de kaldırdı. Yerim yok, yer de bizden. Diyeceksiniz ki 'Ben kestane balı üretmek istiyorum.' Kestane ağacı dikmesi, yollarının oluşturulması her şeyi bize ait. Gelin Rize'yi dünyanın en şifalı marka balları üretilen bir merkez haline getirelim. Çok büyük bir potansiyel var. Sadece talepte bulunacaksınız. 7 tane kurduk isterseniz 70 tane daha kurarız ama bunun için sizlerden bir talebim var. Burada bir marka oluşturalım, dünya çapında olsun."Dereler nakış nakış işleniyor

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise Orman ve Su İşleri Bakanlığının Rize'deki hizmetleriyle adeta dereleri nakış nakış işlediğini vurguladı.

Daha önce kentte yağmur yağdığı zaman herkesin 'Acaba bir sıkıntı olacak mı?' diye endişe ettiğine işaret eden Bak, "Çok şükür bunları kademe kademe aşıyoruz. Dün akşam Arhavi'de yağış vardı. Orada yapılan çalışmalar nedeniyle bir sorun yaşanmadı." dedi.Bakan Bak, Rize'nin en önemli değerlerinin çay ve ardından turizm olduğuna dikkati çekerek, şunları ifade etti: "Bakın Rize-Artvin havalimanının çalışmaları devam ediyor. Biz Rize'de turizm ekseninde gelişeceğiz fakat bunu yaparken de gelenlere değerlerimizi en iyi şekilde sunmamız gerekiyor. Bunlar ormanlarımız, derelerimiz ve tabiat güzelliklerimiz. Bu değerlerin ortaya çıkarılmasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı bizlere çok büyük destek veriyor. Biz turizm eksenli Rize'nin büyümesini istiyoruz. Bu nedenle derelerimizi ve ormanlarımızı sahipleneceğiz. Onlara gözümüz gibi bakacağız. Geleceğimize aktaracağımız en önemli değerlerimiz onlar. Derelerimizi kirletmeyeceğiz, onlara çöp atamayacağız. Devletimiz her şeyi yapıyor, biz de katkı sunacağız."
Yatırımlardan dolayı Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'na teşekkür eden Bak, "Görevleri olmamasına rağmen köprüler yapıyorlar, sular getiriyorlar. Ayrıca milli parklar, bal ormanları gibi projelerle köylümüze çeşitli hizmetlerde bulunuyorlar. Bugün mutluyuz." dedi.Konuşmaların ardından Bakanlar Eroğlu ve Bak, butonlara basarak 16 tesisin temelini attı. Bu arada programın düzenlendiği merkezin çevresinde Orman Bölge Müdürlüğü görevlilerince vatandaşlara ücretsiz meyve fidanı dağıtıldı.

Kaynak: Rize Valiliği 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İl Başkan vekili Er’den 15 Temmuz mesajı
AK Parti Rize İl Başkan vekil Ali Haydar Er 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla...

Haberi Oku