SİYASET:
Bakan Yazıcı'dan kaçakçılıkla ilgili önemli açıklamaklar
Yazıcı, Rize'de bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili 40 maddeyi içeren değişiklik taslağının yarın Bakanlar Kurulu'nda sunumunu yapacağını belirtti.

Tasarının vize alması halince Meclis'e sevk edileceğini ifade eden Yazıcı, "Tasarının 2013 yılının başlarında Meclis'te görüşülerek yasalaşmasını sağlayacağız. Taslakta getirdiklerimiz, akaryakıt kaçaklığı ile mücadeleyi daha aktif hale getirmek. Genelde kaçakçılıkla mücadeleyi bugüne kadar yaptığımız uygulamaları dikkate alarak daha etkin hale getirmek, tasfiye aşamasına gelmiş kaçak olarak el konulmuş ürünleri çok daha kısa zaman dilimi içerisinde birikimine yol açmadan, depolama gibi külfete katlanmadan tasfiyelerini sağlamayı amaçlayan bir taslak" dedi.

Daha önce bazı gazetelerde kaçakçılıkta cezaların indirildiğine dair yazıların yer aldığını kaydeden Yazıcı, kesinlikle böyle bir olay olamayacağını, daha caydırıcı, düzenleyici bir çalışma uyguladıklarını söyledi.

"Örnek vermek gerekirse özellikle akaryakıt kaçakçılığında, kaçak ürün bulunan yerlerde istasyonlardaki sadece marker içermeyen ürünün yakalandığı pompa değil, istasyonun tümüyle alakalı yaptırım uygulamasını bu tasarı ile düzenliyoruz" diyen Yazıcı, "Bu tür ürünleri bulunduran, satmasına zemin hazırlayan, bu suça iştirak eden veya doğrudan doğruya işleyen bu tür müesseseler ile ilgili lisansların askıya alınması ve iptaline kadar yaptırımlar uyguluyoruz. Tasarının yasalaşması halinde özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili daha etkin bir mücadelemiz sonuç verici hale gelecek" diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Yazıcı, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Diyarbakır Cezaevi'ndeki filancaya işkence edildi, bana da böyle işkence yapılsa bende dağa çıkarım. Hayır bizim yolumuz bu değil" şeklindeki açıklamalarını hatırlatması üzerine, şöyle konuştu:
"Başbakanımızın sözünün üzerine söz söylenmez. Başbakanımız görüşünü söylemiştir. Bana göre Başbakanımızın görüşü doğrudur. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Bunun ötesinde bir şeyi söylemenin yararlı olmayacağını düşünüyorum. Yani bir şeyi bir şeyle kıyaslarken, bir doğru yanlış şeklindeki değerlendirme Başbakanımızın da ifade ettiği şekilde doğru bir yaklaşım değil. Biz işkenceye karşı sıfır tolerans yaklaşımlarını, yaptığı programlarda ortaya koymuş bir hükümetiz. Bunu izah ederken, kabul etmediğimiz bir başka yöntemi mazur gösterir bir davranış içerisinde olamayız, doğru değil bu. Doğruya doğru, eğriye eğri diyen bir anlayışımız var. Başbakanımız da bu çerçevede hükümetin duruşunu, kendi duruşunu ifade etmiştir. Bunu şuna, buna cevap şeklinde de değerlendirmenin doğru olmadığı kanısındayım."

-TOBB seçimleri Mayıs 2013'te yapılacak-

Bakan Yazıcı, bir gazetecinin "Oda, borsa seçimlerinde bir gecikme söz konusu mu-" şeklindeki sorusuna ise "Böyle bir olay söz konusu değil. seçimleri bilindiği gibi Bakanlar Kurulu kararı ile şubat-mart aylarına öteledik. AB uyum kriterleri kapsamında NACE kodlaması çalışması yürütülüyordu. Bu çalışmayı Gelir İdaresi, TÜİK ve TOBB birlikte yürütüyordu. NACE kodlaması yapılamadan önce herhangi bir faaliyette bulunan müteşebbisler oturup, 'Sen şu meslek kolundan, ben bundan olayım' diye kendi aralarında planlama yapıyordu. NACE kodlaması bittikten sonra hiçbir müteşebbis bu şekilde bir planlama yapamayacak. Herkes NACE kodlamasında ağırlıklı olarak hangi alanda faaliyet yürütüyorsa o alanda aday olacak, seçilecek" dedi.

NACE kodlama çalışmalarının oda seçimleri ile çakıştığını vurgulayan Yazıcı,
"Kodlama bitmemişti. Tartışmaya yol açılmasın diye, 'kodlamayı bitirelim seçimler yapılsın' diye düşündük. seçimler şubat-marta ertelendi. Mart sonuna kadar bitecek. İnşallah Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin (TOBB) seçimi hiçbir değişiklik yapılamadan Mayıs 2013 ayında gerçekleşecek" şeklinde konuştu.

-Banka kartı aidatları-

Bakan Hayati Yazıcı, "Tüketicilerin banka aidatları ile ilgili şikayetleri netleşti mi-" şeklinde bir başka soruyu da şöyle cevapladı:

"4077 Sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki kanunla ilgili çalışma yürütüyoruz. Ağustos 2012'de kamuoyu ile paylaştık. Çok geniş kesimi ilgilendiren bir yasa. 75 milyon tüketici insan. Yasa düzenlemesi içerisinde hizmet üreten, para ticareti yapan, finansman, imkan sağlayan bankaların ayrı özel bir durumu var. Bankalar faiz gelirleri dışında 31 kalem isim altında gelir elde ediyorlar.

'Biz bunların hepsini kaldıracağız'. Böyle bir iddia ile ortaya çıkmış değiliz. Kim bu ülkede hizmet üretiyorsa yaptığı hizmetin karşılığını alma hakkı var. Dolayısıyla banka yaptığı hizmetin karşılığını alacak. Bizim buradaki duruşumuz, tüccar basiretli, tüketici de bilinçli olması lazım. Hizmet üretme ismi altında hiç kimsenin bir başkasının saffetinden bir istifade, sömürüye dönük uygulama içerisinde olmaması gerekiyor. Burada 'bankalar kötü, hep yanlış yapıyor, tüketici her alanda haklı' gibi bir duruşumuz yok. Hak ve nesafet ölçüleri içerisinde bir kanun taslağı hazırladık, tartışmaya açtık. Önümüzdeki günlerde taslak tamamlanır. Çok geniş katılımla hazırlanan bir tasarı. Hala süreçleri tartışılıyor. Bunun paydaşları görüşlerini bildiriyor. Bunu da 2013 yılının ilk çeyreği içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunar, Meclis'e taşırız."
 
"Çay İçin Çalışmalar Yürütüyoruz"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, çayın pazar payını büyütmek için yaptıklarını anlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Çay bu bölgenin en önemli geçim kaynağı, ürünü. Çayın pazar payının büyütülmesi, nitelik olarak daha iyi hale getirilmesi, müstahsilin korunması ve daha iyi yerlere getirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz"dedi.

Bakan Yazıcı Rize'de bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, Çaykur ile ilgili görüşlerinin belli olduğunu belirterek, "Çay bu bölgenin en önemli geçim kaynağı, ürünü. Çayın pazar payının büyütülmesi, nitelik olarak daha iyi hale getirilmesi, müstahsilin korunması ve daha iyi yerlere getirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Bu düzenlemeleri yaparken, çay fabrikalarının kapasitelerinin artırılması da bizim eylemlerimiz içerisinde yer alıyor. Nitekim 2012 yılında kapasiteyi günlük 500 ton artırarak 7 bin 100 tona çıkardık" dedi.

Rize'deki Taşlıdere Çay Fabrikası'nın başka yere taşınmasına da değinen Yazıcı, "Bunu 'Fabrika kapatılıyor' olarak değerlendirmeyi fevkalade yanıltıcı buluyorum. Hemşehrilerimizin bu algı içerisinde tepki vermesi doğal olabilir. Tepki ortaya konulacak. Ancak hiç kimsenin tasvip etmeyeceği söylemlerde bulunmayı, söyleyenlerin aleti durumuna düşmelerini hiç bir şekilde kabul etmiyorum. Bunlar hemşehrilerimize yakışmaz" diye konuştu.

Fabrika alanının Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ne devredildiğini, üniversitenin Rize'nin geleceği açısından çok önemli olduğunu belirten Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

"Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, birlikte kurulan üniversiteler içerisinde en hızlı büyüyeni. 11 tane fakültesi var, öğrenci sayısı her yıl artış gösteriyor. Böyle bir üniversite Rize ve bölge için önemli sonuçlar ortaya koymaya devam ediyor. Taşlıdere Fabrikası'nın üniversite alanı için başka yere taşınmasını hemşehrilerimiz önemli değerlendirmeli. Biz başka bir iş için tahsis etmiyoruz, üniversite için kullanacağız. Bu çalışma bölge halkı içinde son derece prestijli bir çalışma olacak. Fabrikanın makineleri Veliköy ve Cumhuriyet Çay Fabrikasına taşınacak ve kapasiteleri artırılacak. Ayrıca Cami Dağı Çay Fabrikasının alanı var. Gerekli düzenlemeleri yapabilirsek büyütmeyi düşünüyoruz, bunun da takipçisiyiz. Hemşehrilerimiz buna tepki koyması değil, sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Çaykur, özel sektörden bazı kapatılmış fabrikaları kiralama yoluyla değerlendirmeyi düşünüyor. Bu konuyu da Bakanlar Kurulu ile değerlendireceğiz. İlgili Bakanlık mevzuatında olur varsa bunu uygulama yoluna gideceğiz"

-Çay kaçakçılığı-

2012 yılının çay kaçakçılığı rakamlarının ocak ayında belli olacağını belirten Bakan Yazıcı, "Ancak son dört yılın kaçak çay yakalama miktarı 15 bin 500 ton. Bunun içerisinde emniyet ve jandarmanın yakalamaları dahil. Kapılarımızda ise en çok kaçakçılık tütün ve tütün mamulleri, belli bölgelerde çay, elektronik eşya bu şekilde takip ediyor. Nitelikli gıda maddeleri kaçakçıların en çok teşebbüs ettikleri alanlar oluyor" diye konuştu.

Yazıcı el konulmuş TASİŞ'in ambarlarında bulunan çayların piyasaya satılmadığını da sözlerine ekledi.

Bakan Yazıcı, bir gazetecinin Rize'de havaalanı yapılması yönündeki tartışmaları hatırlatılması üzerine de "İnsanlar hayal edecek. Hayal etmeden hiç bir şey olmaz. Ovit Tüneli Osmanlı döneminde bu yana konuşuldu. Temelini attık, 2015 Kasım ayında bitecek. Arzu edildiği gibi bir havaalanı projemiz yok. Ovit projesine odaklanmış durumdayız. İnşallah onları bitirelim. Türkiye çok daha farklı bir yere gelecek. O zaman neler olur bakacağız" dedi.

Sarp Sınır Kapısındaki 1 liralık geçişlerle ilgili olarak Gürcistan hükümetinin yeni bir uygulama bildiriminde bulunmadığını da anlatan Bakan Yazıcı, Gürcistan ile Türkiye arasında anlaşma olduğunu ve uygulamanın bir ülke tarafından askıya alınması halinde uluslararası hukukta prosedürünün belli olduğunu kaydetti.

-Denizli'nin Çaykur Rizespor'da göreve getirilmesi-

Bakan Hayati Yazıcı, bir gazetecinin "Beşiktaş'lı olduğunuz söyleniyor, Mustafa Denizli gibi bir isim de Rizespor'da göreve getirildi" nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu üzerine de "Beni Beşiktaşlı kim yapıyor, bilmiyorum. Ama hoşuma da gidiyor, bir şey demiyorum. Çaykur Rizespor'u tutuyorum, onun dışında milli takım. İyi oynayanı alkışlarım. Çok fazla futbolla ilgilenemiyorum"dedi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
mehmet yanık 6 yıl önce

akaryakıt kaçakçılığı nışın yapıyor vatandaş benzını lt fiatı 5 tı sızde olsanız ne yaparsınız arabal kredı ile alındı kımse akaryakıt vermıyror.bır bardak su 5 lıra dunyanın hiçbır yerınde olmıyan bır bedel ne yapsın insanlar sız plıtıkanızla kaçakçılığa zorlıyorsunuz ondan sonra nıye yaptın. olmaz böyle şey gurcıstanda benzını lt fiatı 2 lıra bızde 5 lıra vatandaş normal yolla gıderek deposunu doldurup gelıyor buna ne dıyeceksınız budamı kaçak syn gümruk bakanım.paramızı mecburen başla devlete verıyoruz bunu musebbibi aldığınız yasal vergılendırmelerdır.meydan sızde muhalefet yok garıbanın sesı çıkmıyor çıkamıyor.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner168
banner171

Bakan Soylu, Pazar’da Kalabalık Halka Hitap...
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rize'nin Pazar ilçesinde kalabalığa hitap etti.

Haberi Oku