Rize Dernekler Federasyonu genel kuruluna çağrı
Bu bağlamda Rize Dernekleri Federasyonunun olağanüstü genel kurulunu aşağıda ki gündemle 16.Mart.2013 cumartesi günü saat 14:00'de Necatibey Cad. No.:57 Kızılay-Ankara adresinde bulunan İnşaat Mühendisleri Odası konferans salonunda toplantıya çağırmaktayız. O gün çoğunluğun sağlanamaması durumunda toplantı çoğunluk aranmaksızın aynı yerde 23.Mart.2013 cumartesi günü saat 14.00’de yapılacaktır. Üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Fatih-İslam KARAOĞLU - Hulusi Nurhan BULAK - Musa ABAY

GÜNDEM:
1-) Açılış, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı,
2-) Bir Divan Başkanı, Bir Yardımcı ve Bir Yazman Üyenin Seçilmesi, Divana Tutanağı İmza Yetkisi Verilmesi,
3-) Federasyon Tüzüğünde aşağıda ki değişikliklerin yapılması;

a) BÖLÜM 5: FEDERASYON ORGANLARI
Eski Şekli; Yeni Şekli;
a. Genel Kurul a. Genel Kurul
b. Yönetim Kurulu b. Yönetim Kurulu
c. Denetleme Kurulu c. Denetleme Kurulu
d. Disiplin Kurulu d. Disiplin Kurulu
e. Danışma Meclisi

b) MADDE 10- Genel Kurul Teşkili
Eski Şekli;
Genel Kurul aşağıdaki üyelerin katılımı ile oluşur.
a. Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri,
b. Federasyon Denetleme Kurulu Başkanı ve üyeleri,
c. Disiplin Kurulu Başkanı,
d. Bağlı Dernekler tarafından seçilecek delegeler
e. Danışma Meclisi Üyeleri.

Federasyon Genel Kurul delegeleri, bağlı Derneklerin Genel Kurullarında Tüzüğün 7. Maddesinin (d) bendinde belirtilen sayılarda belirlenen ve yazılı olarak Federasyona bildirilen delege üyelerin toplamından oluşur. Delegelik müddeti, bağlı bulunduğu Derneklerin Genel Kurul zamanları ile sınırlıdır. Her delegenin bir oy hakkı vardır. Delege oyunu bizzat kullanmalıdır.
Yeni Şekli;

MADDE 10- Genel Kurul Teşkili
Genel Kurul aşağıdaki üyelerin katılımı ile oluşur.
a. Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri,
b. Federasyon Denetleme Kurulu Başkanı ve üyeleri,
c. Disiplin Kurulu Başkanı,
d. Bağlı Dernekler tarafından seçilecek delegeler
Federasyon Genel Kurul delegeleri, bağlı Derneklerin Genel Kurullarında Tüzüğün 7. Maddesinin (d) bendinde belirtilen sayılarda belirlenen ve yazılı olarak Federasyona bildirilen delege üyelerin toplamından oluşur. Delegelik müddeti, bağlı bulunduğu Derneklerin Genel Kurul zamanları ile sınırlıdır. Her delegenin bir oy hakkı vardır. Delege oyunu bizzat kullanmalıdır. Genel Kurullarda ve Olağanüstü Genel Kurullarda sadece delegeler görev alabilir veya Federasyon Organlarına aday olabilirler.

c) MADDE 30 - Danışma Meclisi: (Maddeye Ek yapılması)
Danışma Meclisinin oluşumu ve görevleri;
Federasyonun amaçları doğrultusunda katkılarından yararlanılacak ve daha etkin çalışma konusunda yardımcı olabilecek olan mesleklerinde uzmanlaşmış seçkin kişilerden oluşan en az 25 ve en fazla 60 kişiden meydana gelen federasyon Danışma Meclisi genel kurul tarafından üç yıllığına seçilir. Meclis ilk toplantısında kendi içinde 1 başkan, 1 başkan vekili, 1 başkan yardımcısı, 1 sekreter seçer. Danışma Meclisi kendisine iletilen konular hakkında gerekli incelemeyi yaparak tavsiye niteliğinde hazırladığı raporu gereği için ilgili kurullara sunar.

d) Tüzüğe Ek; Geçici Madde;
Yukarıda ki 10. Madde değişikliği Genel Kurulda onaylanması ile birlikte yürürlüğe girer ve kabul edildiği Olağanüstü Genel Kurulda yapılacak olan seçimlerde hemen uygulanır.
Gerekçe; Danışma Meclisi Üyelerinin Genel Kurullarda oy kullanması ve aday olabilmeleri Medeni Kanunun 98. Maddesine aykırı bulunmaktadır. Genel Kurullarda sadece oy hakkına sahip delegelerin aday olma ve seçilme hakkı olmalıdır. Tüzük zorunlu olarak Kanunlarla uyumlu hale getirilmektedir.
4-) Çalışma ve Denetim Raporlarının okunması ve ibrası,
5-) Yönetim Kuruluna İktisadi İşletme Kurulması için yetki verilmesi,
6-) Üye Derneklerin Federasyona yıllık ödentilerinin belirlenmesi veya Yönetim Kuruluna yetki verilmesi,
7-)Yönetim Kuruluna taşınır veya taşınmaz mal alımı, satımı veya kiralama yetkisinin verilmesi,
8-)Yönetim Kuruluna Konfederasyon kurma veya kurulmuş konfederasyonlara üye olma yetkisinin verilmesi,
9-)Yönetim, Denetim Kurullarının ve Danışma Meclisinin seçimi,
10-)Dilek ve temenniler, kapanış.
 

Basa: Hedef Rize Günlerini Sabote Etmek, Görevimin Başındayım


Ankara Rize Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Basa, Rize Dernekler Federasyonu’nun olağan kongresine iki ay kalmasına rağmen bazı derneklerin mahkeme kararı ile olağan üstü kongreye gitmek istemelerinde Rize Günleri'nin hedef alındığını belirtti.

Basa, Rize'de düzenlediği basın toplantısında Rize Dernekler Federasyonu’nun olağan kongresine iki ay kalmasına rağmen bazı derneklerin mahkeme kararı ile olağan üstü kongreye gitmek istemelerinde Rize Günleri'nin hedef alındığını belirterek “Burada tek amaç Rize günlerini yıpratmaktır. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. İki ay kalmışken mahkeme kararı ile olağan üstü kongre istemek haksızlıktır. Biz iddialar üzerine bağlı bulunduğumuz Ankara Valiliği’ne hesaplarımızın ve defterlerimizin incelenmesi için yazılar yazdık. Denetmenler gelerek hesaplarımızı ve defterlerimizi inceledi. Hiç bir mevzuata aykırılık bulunamadı. Hakkımızda iddialarda bulunan dernek yöneticilerini aynı davranışı sergilemeye davet ediyorum. Eğer bunu yapamayacaklarsa istifa etsinler” diye konuştu.


Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇAYKUR’un Eylül Ayı Çay Parasının Ödeme...
ÇAYKUR’dan eylül ayına ait yaş çay bedellerini 28 - 31 Ekim tarihleri arasında üreticilerin banka hesaplarına...

Haberi Oku