Pazarlı Yazar Hikmet Haberal'ın 6. Eseri Çıktı

Daha önce Rize ve ülke turizmi adına 5 adet yayınlanmış bilimsel eseri bulunan Haberal, böylelikle 6. eserini yayınlamış oldu.

Haberal yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Bir Pazarlı olarak kendimi ilçeme borçlu hissediyordum. Bunu gerçekleştirmek için büyük uğraş ve özveri sonucunda bu kitabın ortaya çıkmasının onurunu gururunu yaşıyorum. Pazar ilçesi; öncelikle Rize ilimiz olmak üzere Ülkemiz için miras değeri taşımaktadır. Pazar ve çevresi tabii güzellikler, tarihi kalıntılar, zengin flora ve faunası, zengin otsu bitki türleri, klima özelliğine sahip havası bulunmaktadır. Bu değerlerin bütünlüğüyle beraber; Çin - Trabzon tarihi İpek Yolunun Erzurum- Rize - Bayburt- Trabzon yaz ayağı güzergâhının üzerindedir. Bu ipek yolu; Pazardan başlayıp Hemşin, Çamlıhemşin, ilçeleriyle Kaçkar dağlarının eteklerindeki yaylalar üzerinden Davalı yayla ve Ğodeçur (Sırakonaklar)’ dan geçmesi, kervan - kervancıların mitolojik öykülerinin ve efsanelerinin halen günümüzde yörede anlatılması, kültürel turizmin zenginliğinin ayrı bir boyutunu oluşturmaktadır. Pazar İlçesinin Eski adına NOĞA’da denilmektedir. Pazar yeri ve pazarın kurulduğu yer anlamına gelmektedir. Kültür turizmine hizmet veren alanların potansiyelinin ulusal ve uluslararası alanda yeterinde kullanılamaması büyük eksikliktir. “Tarihi İpek Yolunun” bölgeden geçmesi, ayrıca tarihin akışını değiştiren en önemli geçiş güzergâhı üzerinde olması sebebiyle Pazar birçok önemli olaya ev sahipliği yapmış farklı kültürlerin bir araya gelmesine araç olmuştur. İlçe sınırları içerisinde bulunan Tarihi, Tabii ve kültürel eserleri Ülkemiz için somut ve somut olmayan kültür mirasıdır. Havalimanının yapılmasıyla; sosyal ve ekonomik anlamda hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişmeyle birlikte farklı kültür değerleri, tabiat değerleri tarihsel zenginliği ve alternatif turizm değerlerini bünyesinde bulundurmasıyla Rize ilimizin ve Karadeniz bölgesinin yükselen bir yıldızı ve markası olacaktır.”

Haberal, "Bu eserin basılmasında katkıları olan 24-25-26. Dönem Rize Millet Vekilimiz Sayın Hasan Karal Beyefendiye Pazar kaymakamı sayın Ayhan Terzi beye Pazar Belediye Başkanı Sayın Ahmet Basa’ya, Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce’ye, Pazar Ticaret Odası Başkanı Neşet Çakır’a teşekkür eder saygılar sunarım." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kitap İçerisinde Fotoğraflarıyla bana destek olan Veysel Atacan, Sabri Aslışen, Adem genç, Bülent Erkan, Recep koyuncu ve Dursun Ali Akpınar’ a teşekkür ediyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Basından Yeni Pazar Emniyet Müdürüne Ziyaret
Pazar ilçesinde yerel ve ulusal basında görev yapan gazeteciler, göreve yeni atanan İlçe Emniyet Müdürü...

Haberi Oku