AK Parti ilçe teşkilatı ve Pazar Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) hazır bulunduğu 6 Haziran 2015 günü Pazar Öğretmenevindeki istişare toplantısında; Basına yansıdığı kaderiyle, tüm konuşmacıların ortak paydasının, 2015 Haziranında yapılacak milletvekili genel seçimlerinde Rize 2. Bölgeden milletvekili adayının Pazarlı olması konusunda antrakt kalındığı ifade edilmiş…

Adeta bunun için herkesin elini değil gövdesini taşın altına koyması gerektiği anlatılmış. Pazarlı ve Pazar sevdalısı olanların gelip aday adayı olarak mücadele etmeleri gerektiği dile getirilmiştir.

Bütün bu söylemlerin ve bu feryatların, son üç donemdir. AK Parti iktidarında Pazar’ın Milletvekilinin olmamasının yarattığı travmadan kaynaklanmakta olduğunu anlıyorum. Ancak, 22-23 ve 24. donemin Rize 2. Bölge milletvekilleri Sayın Imdat Sütlüoğlu, Lütfı Çirak ve Nusret Bayraktar’ın görevleri esnasında kendi ilçeleri olan Ardeşen’e özel bir ayrıcalık göstererek Pazarı veya diğer ilçeleri öteledikleri kanaatinde değilim. Aksine görevleri esnasında objektif oldukları inancını taşıyorum. Zaten doğası gereği, Milletvekilleri ilçe ve ilin değil yeminleri gereği vatana tüm halka hizmet etmeleri esastır. Ancak akraba, eş dost ilişkileri ise özel durumdur.

25. donem Rize 2. bölge milletvekilinin Pazarlı olması konusunu yüksek sesle dile getirilmesinin kanaatimce Pazar’a ve Ardeşen’e zarar verir. Böyle bir durumun husumete sebebiyet vermesinden korkuyorum. Oysaki; Pazar ile Ardeşen etle tırnak gibidir. Karşılıklı Dostluk Akrabalık ve Arkadaşlık bağlarımız vardır. Ardeşen’imizin fiziki durumu Pazar’dan farklı olabilir. ancak Pazar burada baba, abi durumundadır. Keza Ardeşen’imiz Pazar’dan sonradan ayrılan bir parçamızdır. Hulasa sadece Pazar Ardeşen değil biz Rizeliler Fındıklı’dan İyidere’ye bir bütünüz. Biriz, beraberiz. Hangi ilçeden olursak olalı biz gurbetçiler hep plakamızı ve telefonumuzu ortak paydamız olan “53” ile süslemekteyiz. Her ilçe kendi bağrından çıkan kişiyi milletvekili olsun ister. Ancak, Milletvekilini belirleyecek makam ve mevkide bellidir. Bu nedenle neticeye herkes rıza gösterip saygı duymak durumundadır.

Bence milletvekilinden ziyade; Pazarlı olupta kendi imkan ve yetenekleriyle bir yerlere gelen ve sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen, Müsteşar, Genel müdür yardımcısı ve daire başkanı durumundaki bürokratların tamamı tasfiye edilmiş fakat bir tek Pazarlı bürokrat atanamamıştır.

Pazar’a-Pazarlıya hizmet edecek olan vekilden ziyade bürokrattır. Bu nedenle yapılan istişarede bu bilincin eğemem olmasını temenni ederdim. Yeri gelmişken söylemek istiyorum, 2004 yılından bu yana AK Parti’nin içinde yer almış 2004 yerel seçimlerinde teşebbüs düzeyinde kalmış ama 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde olmak üzere iki kez ıstıfa etmek suretiyle işinden ayrılarak aday-adayı olmuş aylarca Pazar’a Pazarlıya hizmet etmek için çabalamış bu uğurda birçok maddi manevi kayıplara uğrayarak her defasında da mağdur olmuş bir hemşerinizim. Eğer bu manada hanı deniliyor ya Pazarlı Pazar sevdalısı işte o benim. Taşın altına el koyanda benim. Benimle aynı kaderi paylaşan başkada birçok arkadaşım var. Bütün bu çabamıza rağmen bize sahip çıkan, takdir eden veya stayşle bahseden var mi? Kendimden bahsederek konuyu kişileştirmek ve acıtıze etmekte istemezdim. Ancak ortada da bir gerçek var. Diğer komşu ilçelerde de bizim gibi aday adayları vardı. Şimdi her biri bir yerlerde bürokrasinin üst kademelerindeler. O arkadaşlarımıza Allah hayırlı hizmetler nasıp etsin. Bizler her şeye rağmen yinede görev düşmesi halinde Pazar’ın Pazarlının emrinde, hizmetinde olmağı da şeref addederiz. Saygılarımla… 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.