Parlamenter demokrasinin temel ve ana hedefi millet iradesinin sisteme hakim olmasıdır. Başka bir ifadeyle, parlamenter demokrasi halkın kendi temsilcilerini özgür bir ortamda ve özgürce seçebilmesidir.

Bizim parlamenter demokrasi tarihimiz yarım asırlık önceye dayanır. O günlerde söz konusu siteme hangi renk veya şekillerle girmiş isek bugünde maalesef aynı tarz da devam etmekteyiz. Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen bir adım dahi ileri gidemeden, parti liderlerinin “ben” merkezli ayak oyunlarıyla oyalanıp duruyoruz. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, ipleri ellerine geçinen odakların ayak oyunları olduğu kadar elbette diğer bir sebebi de seçmen kitlelerinin sistemin gerektirdiği veya hedeflediği standartlar da olmamasıdır. İktidar erkini eline geçirenlerin veya iktidarları belirleyen güç odaklarının seçmen katmanlarına karşı birçok konuda cimri davranması bir yana, bizim seçmen kitlelerimiz de maalesef işin kolay olanına giderek güç odaklarınca önüne konanlara zerre kadar itiraz etmeden seçerek sistemin önünü tıkamaktadırlar. Parlamenter demokrasimizin içinde bulunduğu söz konusu arızaların aşılabilmesi için güç odaklarından veya pati kurmaylarından merhamet beklemek beyhude bir bekleyiş olmanın ötelerine geçemeyeceğine göre, meselenin çözümü iradesine milli irade dediğimiz seçmen kitlelerine kalmaktadır.

Türkiye şimdilerde yeni bir seçim dönemine doğru yol almaktadır. İktidar erkini ellerinde bulunduranları veya iktidarları dizayn eden güç odakları çok rahat görünüyorlar. Basın adamların ellerinde oyuncağa dönüşmüş, iktidar gücü imkanları da ellerinde, kamuoyu yoklama şirketleri zaten onlarla beraber, iç ve dış odaklarla da omuz omuza olununca işler tıkırında gidiyor demektir. Eğer gerçekten demokrasi istiyorsak, her şeyden önce seçmen kitlelerini bilinçlendirmek, seçmen kitlelerinin koyun sürüsü olmadıklarını bu çevrelere göstermeleri şarttır. Hem parlamenter demokrasiden bahsedeceğiz, hem de milletin vekillerini millet değil de, parti başkanlarının seçmelerine eyvallah diyeceğiz. Burada ciddi olduğu kadar tehlikeli bir arıza var demektir. Ankara ya gönderilecek veya mahalli yönetimlerin başına getirilecek kimseleri Ankara parkında ikamet eden genel başkanlar değil de tabanda yer alan seçmenler belirlemelidirler. Ankara benim seçtiklerimi seçeceksiniz diyememelidir ama seçmen tabanı benim seçtiklerim Ankara gitmeli ya veya benim seçtiklerim mahalli yönetimlerin başına gelmelidir diyebilmelidir.

Seçmen kitleleri seçecekleri insanları kendi iradeleriyle seçmelidirler. Şeyhlerinin, patronlarının veya akıl hocalarının istekleri doğrultusunda irade beyanında bulunanlar bana göre günah işlemektedirler. Kendi iradesini şuursuzca kullanmaya kalkmak ciddi manada bir kul hakkıdır. Pati seçmekten uzak durulmalı, insan seçmenin önemini öğrenmenin artık zamanıdır. Kişilerin siyası parti etiketinden daha çok o insanların kariyerlerine, karakterlerine veya o işe uygunluğuna bakılmalıdırlar. Seçmen kitleleri kendilerini küçük görmemeli ve bu milletin en büyük güç odağı olduklarını, demokrasilerde en büyük gücün kendileri olduklarını artık idrak etmelidirler. Demokrasimiz kurtulacaksa veya batacaksa bunun müsebbibi seçmen kitleleri olacaktır. Milletin mukadderatı seçmen kitlelerine emanettir. Bu emaneti doğru bir şekilde kullanmamanın vebali çok ağır bir vebaldir. Bundan dolayı diyoruz ki, seçmenlerimiz parti değil, en uygun olanı ve en çok güvendikleri adayları seçmelidirler.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Palmiye yayınları 8 yıl önce


Palmiye yayınları olarak yazılarınızı makalelerinizi, denemelerinizi, romanlarınızı, hikayelerinizi, öykülerinizi, şiirlerinizi ve diğer tüm dokümanlarınızı destekli yayıncılık kapsamında kitaba dönüştürelim. SİZ YAZIN BİZ BASALIM YAYINLAYALIM.
Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
İletişim bilgilerimiz:
Adres: Atatürk Cad.Gül Sok. No:13/8
GÖRÜKLE/ NİLÜFER/ BURSA
www.palmiyeyayinlari.com
bilgi@palmiyeyayinlari.com
https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari
Tel: 0555 2915061-0539 3602045

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.