Eğitim, ne belli inançları aşılamak için bir araç ne de bağımsız yargı yeteneğini geliştiren bir unsurdur. En azından sadece bunlardan ibaret olmamalıdır.
Eğitim; kişinin doğal gelişimine, zihinsel, fiziksel, sosyal, beceri, yetenek ve psikolojik tekâmülünün tamamlamasına yardımcı olmaktır. Bireyde potansiyel halinde bulunan gizil gücünü orta çıkarmaktır. Gelişim sürecine olumlu yönden katkı yapmaktır.
Burada; neye göre ve niçin eğitim soruları akla gelebilir. Bence bu soruların açılımı ileriki derslerde paylaşmak üzere kısa bir şekilde özetleyebilirim. Eğitim üretime dönük ve üretim için olmalıdır.
Nerede Eğitim?
 Çocukları evde dadılar ve özel öğretmenler tarafından yetiştirmek mümkündür. Hatta hiç eğitim kurumlarına gitmeden uzaktan veya sanal ortamda eğitim yapmak olasıdır. Ancak bu şekilde yetişen bireyler as sosyal olurlar. İleride topluma ayak uydurmaları güçleşir. Kenara itilmiş ve kendilerini horlanmış, ötekileştirilmiş hissederler. Toplumdan dışlanmış, hor görülmüş çocukların problem yarattıkları ve suç oranlarında artış olduğu günlük yaşamda örneklerle kanıtlanmıştır. Onun için tam burada ana baba eğitimi ve ailenin önemi öne çıkmaktadır. Tam bir eğitim; aile, okul ve çevre üçgeninde gerçekleşir. Bu sacayağının aile bölümünde kişilik eğitimi, okulda da bilgi eğitiminin temelleri atılmaktadır.
 Kişilik eğitimi ile bilgi eğitimi farklı şeyler olmakla beraber birbirlerini tamamlayan unsurlardır. Bilgi eğitimi bir diğer deyişle öğretim demektir. Kişiliğin, kişinin anayurdu çocukluğudur. Onun için kişilik eğitiminin çocuğun ilk yıllarında verilmesi gerekmektedir. Danışmanlığım esnasında;
 • Eğitim ilkeleri
 • Amaçları
 • Kişilik eğitimi,
 • Cinsel eğitim
 • Zihinsel eğitim
• Dünyadan ve yaşamdan örnekler ile sürdüreceğim. 2019-2020 EĞİTİM-öğretim yılının başladığı bu günlerde velilere;
• Çocuklarını okul ortamına alıştırmaları, yeni arkadaş ve öğretmenlerini tanıştırmalarını,
• Okulu ilk günlerinde sabırla çocuklarını dinleyip ilgi göstermelerini,
• Yemek ve uyku düzenlerini eğitim saatine göre düzenlemelerini önerir, tüm eğitim paydaşlarına Başarlar dilerim.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.